Diákprojektek

Komplex természettudomány
Készítő: Humpók Alexandra 9.ak

Leírás:

Ritka dolog, hogy a kémiában megtalálja az ember azt, amit szeret. Itt végre volt arra lehetőségem, szorgalmi feladatként, hogy sütögethessek. Imádok sütni, főzni! Természetesen nem is kellett azon gondolkodnom, hogy elvállaljam-e a feladatot.

Váncza József receptjei közül kiválasztottam a sajtos tearúdat és el is készítettem. Mindez, hogyan kapcsolódott a kémiához? Az ionrácsos vegyületek és hétköznapi alkalmazásuk volt a téma, mikor felmerült a sütőpor alkotóeleme és Váncza József neve órán. Így történt az eset, hogy fakanalat ragadtam. Váncza József magyar származású gyógyszerész volt, a magyar sütőpor feltalálója, aki hamar meglátta a nagyobb üzleti lehetőséget az édesipari termékek gyártásában. Híres szlogenje, amire talán még nagyanyáink is emlékeznek:

“Haladjon Ön is a korral, süssön VÁNCZA sütőporral!”

A recept: Sajtos tearúd

25 dkg reszelt sajtot 12 dkg vajjal habosra keverünk, azután 35 dkg liszttel kevert 1 csomag. Váncza-sütőporhoz téve, 1-2 evőkanál tejföllel deszkán jól összegyúrjuk.

A tésztához sót és paprikát ízlés szerint tegyünk.

Ujjnyi hosszú és vastag rudakat formálunk a tésztából, melyeket tojással megkenve, hosszúra reszelt sajttal és sóval hintünk be.

Forró sütőben hirtelen sütjük.

Komplex természettudomány
Készítő: Kruczler Boglárka 9.ak

Talán Te sem gondoltad, hogy ennyi vegyület között élünk, használunk nap, mint nap ion, fém, molekula, vagy atomrácsos vegyületet, ugye? Kellett hozzá egy tanóra, amin újra felfedezhettük, hogy mennyi mindent átölel a kémia, a fizika, a földrajz, és a biológia.
Külön érdekessége a dolognak, hogy ez a sok vegyületet tartalmazó termék, nem is mai keletű, a különböző márkák termékeit temérdek ember használja, viszont kevés ember ismeri a történetüket, összetételüket, környezetre és egészségre kifejtett hatásukat, alkalmazhatóságukat.
Sajnos, az emberek nem szánnak arra időt, hogy jobban megismerjék kedvenc termékeiknek történetét. Ezért is volt érdekes számomra az a kis időutazás, amit tehettem komplex természettudomány órán; a különböző rácsszerkezetű anyagot tartalmazó termékek felfedezése kapcsán.

Remélem, tetszik az összeállításom, amit a természettudomány inspirált.

Prezentáció