Koronavírus információ!

A Budapesti Gazdasági SZC Budai Technikum járványügyi intézkedései a 2021. 03. 05.  EGYEDI MINISZTERI HATÁROZAT SZFHÁT/36453/2021-ITM alapján

 

  1. A szakképzésben 2021. március 8-tól 2021. április 7-ig a közismereti és szakmai oktatást kizárólag on-line módon, digitális munkarendben tartjuk

 

  1. A szakmai gyakorlati oktatást digitális munkarendben, vagy egyéni felkészüléssel, projektfeladat előírásával teljesítik a tanulók
  2. Az on-line oktatás során a tanárok  szükség szerint konzultációs, felzárkóztató foglalkozásokat tartanak. Az értékelések az KRÉTA naplóban kerülnek rögzítésre.  A számonkérések időpontjai az KRTÉTA naplóban előre rögzítésre kerülnek.
  3. Az érettségi vizsgára, illetve szakmai vizsgára készülő tanulók, számára  online konzultációs lehetőségét  biztosítunk
  4. A járványügyi szabályok szigorú betartása mellett az oktatók továbbra is használhatják az iskola infrastruktúráját a digitális oktatás során, a tanulók személyes megjelenésre nem kötelezhetők.
  5. A kollégiumok az 1. pontban megjelölt időszakban zárva tartanak,
  6. A tanulói ösztöndíjak zavartalan folyósítása érdekében az oktatásban való jelenlétet továbbra is folyamatosan rögzítjük a Kréta rendszerben. Minden esetben pontosan kerülnek naplózásra a tanórák, az órán feladott házi feladatok is.
  7. A szakképzési alapfeladatellátás on-line, digitális munkarendben történő megszervezése, illetve ellenőrzése a szakképző intézmények vezetőinek feladata.
  8. Hatályát veszti az élet- és vagyonbiztonságot veszélyeztető tömeges megbetegedést okozó SARS-CoV-2 koronavírus világjárvány következményeinek elhárítása, a magyar állampolgárok egészségének és életének megóvása érdekében Magyarország egész területére kihirdetett veszélyhelyzet során a szakképzésre vonatkozó szabályokról szóló SZFHÁT/100762/2020-ITM számú Egyedi Miniszteri Határozat.

 

Budapest, 2021. március 8.

 

Barta Andrea Ágnes

igazgató

 

A Budapesti Gazdasági SZC Budai Technikum járványügyi intézkedései 2021. március 8-tól kiegészítve az

 EGYEDI MINISZTERI HATÁROZAT SZFHÁT/100762/2020-ITM alapján

 

Általános intézkedések

 

  1. A veszélyhelyzet kihirdetéséről szóló 478/2020. (XI. 3.) kormányrendelet alapján a szakképzésért felelős miniszter egyedi határozatot hozott az élet-és vagyonbiztonságot veszélyeztető tömeges megbetegedést okozó világjárvány következményeinek elhárítására.

 

  1. Jelen dokumentum célja, hogy a miniszteri határozattal összhangban összefoglalja a Budapesti Gazdasági SZC Budai Technikum számára a 2020/2021-es tanévre vonatkozó intézkedések lebonyolítását.

 

  1. Elsődleges szempontként a szakképzésben részt vevő személyek élet-, egészség-, személyi, vagyon- és jogbiztonságának védelmét, a szakképzés folyamatosságának és az intézményi működés stabilitásának garantálását, valamint a koronavírus világjárvány továbbterjedésének megelőzését vesszük

 

  1. A szakképző intézmény kiemelt feladata és kötelessége a járványügyi készültséget kezelő intézményi intézkedési terv folyamatos aktualizálása – szükség esetén az intézményen belüli eltérő járványügyi helyzetet is figyelembe véve.

 

  1. A szakképző intézmény feladatainak ellátásához szükséges egészségügyi szempontból biztonságos környezet kialakítása
  • Az egészség megőrzését célzó intézkedések, jogszabályok, kiadott útmutatások, irányelvek betartása mindenki számára kötelező. Ez magában foglalja a gyakori szappanos kézmosást vagy alkoholos kézfertőtlenítést, a köhögési etikett betartását, illetve az arc felesleges érintésének kerülését, valamint a szájat és az orrot eltakaró eszköz (továbbiakban: maszk) használatára vonatkozó szabályok betartását.
  • A szakképző intézmény épületét, rendezvényeit, foglalkozásait kizárólag a járványügyi készültségi időszak védelmi intézkedéseiről szóló 431/2020. (IX. 18.) Korm. rendelet 5. § (1) bekezdésében meghatározott, egészséges, koronavírus megbetegedés tüneteit nem mutató személy látogathatja. A megbetegedés jellemző tüneteit az 1. számú melléklet tartalmazza.
  • A jogszabályi rendelkezéseknek megfelelően a szakképző intézmény épületébe való belépéskor lázmérés kötelező mind a tanulók, képzésben részt vevők, mind az oktatók és az intézmény más alkalmazottai tekintetében.
  • Amennyiben valakinél az országos tisztifőorvos által határozatban meghatározottnál (37,8 C0) magasabb testhőmérséklet, vagy a fertőzésre utaló más jellemző tünet jelentkezik, az intézménybe nem léphet be. 37,8 C0 feletti testhőmérséklet esetén az első mérés után 10 perc elteltével megismételjük a mérést. Azon nagykorú személynek, akin tünetek figyelhetők meg haladéktalanul otthonába kell távoznia és a háziorvosával a kapcsolatot

 

  • A megfelelő fizikai távolság betartása az intézmény területén belül, továbbá az iskolába belépéskor rendkívül fontos a vírus továbbterjedésének megakadályozásában. A sorban állás szabályait figyelembe véve a várakozók között 1,5 méteres távolságot kell tartani, amelyet jól látható jelzéssel, felfestéssel biztosítottuk a büfében és az irodákban. A 1,5 méteres távolság kötelező betartására fokozottan figyelünk a belépéskor és a kötelező testhőmérséklet mérés során
  • Az intézményen belül a biztonságos 1,5 méter távolságtartás nem mindig tartható be az épület adottságai miatt, ezért a szájmaszk viselése minden helységben egyaránt kötelező.
  • A szakképző intézmény folyosóin tájékoztató plakátokat helyeztünk ki az alapvető betartandó higiéniai szabályokról (kézfertőtlenítés, szájmaszk viselése), a mosdókban plakát mutatja be a helyes kézmosás lépéseit.
  • Ügyintézés céljából az iskolánk nem látogatható, vezetőség és a technikai személyek számára a szájmaszk viselése kötelező.
  • A folyosókon, a bejárati kapuknál és a tantermekben kézfertőtlenítő flakonokat, ill. készülékeket helyeztünk ki, amelyeket a takarítók rendszeresen ellenőriznek és utántöltenek.
  • Az intézmény fokozottan ügyel minden helyiségének tisztaságára, megfelelő (virucid) kézfertőtlenítő szerek, valamint szintén virucid hatású felületfertőtlenítő szerek és takarítószerek használatára. A termekben a felületfertőtlenítést és szellőztetést biztosított. A virucid hatású fertőtlenítőszerek minden esetben a gyártó által magyar nyelven feltüntetett használati utasítás szerint, megfelelő koncentrációban és megfelelő behatási idővel kerülnek felhasználásra. A megfelelő kéz- és felületfertőtlenítő szerek folyamatos rendelkezésre állásáról, beszerzéséről gondoskodunk. Ennek dokumentálását, ellenőrzését a gondnok vezetésével rendszeresen végrehajtjuk.
  • A gyakran érintett felületeket rendszeresen fertőtleníti a takarító személyzet (ajtókilincsek, kapcsolók, fogantyúk, korlátok). A számítógépek billentyűzetének, a kávégépek, mikrohullámú sütők, adagolók, kancsók rendszeres tisztítása és fertőtlenítése virucid fertőtlenítőszerrel történik. Ennek dokumentálását, ellenőrzését a gondnok vezetésével rendszeresen végrehajtjuk.
  • Zárt térben az esetleges kórokozók koncentrációjának csökkentése érdekében kiemelt figyelmet fordítunk a folyamatos vagy rendszeres, fokozott intenzitású természetes szellőztetésre.
  • Az intézményben büfé és központi étkeztetés nincs.
  • A létesítmény aktuális házirendjéről, az új típusú koronavírus járvánnyal kapcsolatban tett intézkedésekről, a járvány miatti korlátozásokról, a szakképző intézménybe érkezők megfelelő tájékoztatását kapnak.
  • Kiemelten figyelünk a belső intézkedési terveink, szabályzatainkban foglaltaknak fokozott betartására és betartatására, valamint ezen szabályzatok, utasítások, intézkedési protokollok kiegészítésére és rendszeres aktualizálására a járványhelyzet alakulásához igazodva. Ennek során a vonatkozó szabályok és ágazati ajánlások megtartása mellett az intézmény vezetője, valamint a szakképzési centrum főigazgatója és kancellárja az intézményi sajátosságok figyelembevételével speciális utasításokat hozhat.

 

  1. A tanítás megszervezése
  • A jelenléti tanórák megszűntek a közismereti, szakmai elméleti oktatás és az elmélet igényes gyakorlati órákat is online módon Minden osztálynak a különböző tantárgyakhoz létrehozott Google tantermen keresztül folyik az online oktatás. A tananyag, a hiányzók adminisztrálása, a házi feladatok kiosztása a KRÉTA rendszerben is megjelenik.
  • Akinek nincs otthon internet elérése vagy megfelelő technikai eszköze, annak az iskola biztosít eszközt.
  • Szükség szerint a tanulók részére délután online korrepetálást, konzultációt, felzárkóztató foglalkozásokat szervezünk.
  • A szülőkkel, való folyamatos kapcsolattartás során elsősorban az elektronikus levelezést, illetve a tanulmányi rendszeren keresztül, a KRÉTA tanügyigazgatási rendszer által felajánlott lehetőségeket használjuk. Online szülői értekezleteket és fogadóórákat tartunk. Az írásos tájékoztatókat az iskola honlapján vagy az KRÉTA rendszerén belül juttatjuk el minden szülőhöz.
  • A tanulókat az osztályfőnök szintén az KRÉTÁ-n keresztül, illetve az „osztálycsoportba” eljuttatott információk révén tájékoztatja. A kommunikáció során a KRÉTA rendszerét az intézményi Google Classroom platformmal kiegészítjük. Így a beadandó dokumentumok, dolgozatok kiértékelésébe való betekintési lehetőség biztosítása is online történik.

 

  1. Szakmai gyakorlatok, gyakorlati képzések megvalósítása

A gyakorlat szervezésekor egyeztettünk a duális partnerekkel, akik vállalták, hogy 2021. március 8. napjától előreláthatólag 2021. április 7-ig a gyakorlati ismeretanyag oktatását kizárólag on-line módon, digitális munkarendben kell megszervezni.

A szakmai gyakorlati oktatást, beleértvc a duális képzöhelycn folyó szakmai oktatást a szakma jellegétől és a szükséges eszközöktől függetlenül – digitális munkarcndbcn, vagy egyéni felkészüléssel, projektfeladat előírásával, elmélctigćnycs tananyagclemck előtérbe helyezésével kell teljesíteni. Az iskola és a gyakorlati képzőhely közösen dönt a digitális munkarend megszervezéséról.

 

  1. A érettségire és szakmai vizsgára való felkészítés

Az érettségi vizsgára, illetve szakmai vizsgára készülő tanulók, képzésben részt vevő személyek (a továbbiakban együtt: tanulók) számára biztosítsák az online konzultáció lehetőségét is. A tanulók személyes megjelenése ebben az időszakban nem lehetséges.

 

  1. A számonkérés, beszámolás rendje
  • A szóbeli számonkérés online történik a Google MEET segítségével.
  • Az írásbeli számonkérés a Google Classroom vagy egyéb platformon keresztül történik, melyeket a tanulók már hibrid oktatás során megismertek.

 

  1. Záradék

A járványügyi intézkedéseket a szakképző intézmény nevelőtestülete 2021.március 8. napján elfogadta.

 

 

Budapest, 2021.03.08.

 

 

 

 

A Budapesti Gazdasági SZC Budai Technikum járványügyi intézkedései 2020. november 11-től kiegészítve az

 

 

EGYEDI MINISZTERI HATÁROZAT SZFHÁT/100762/2020-ITM alapján

 

Általános intézkedések

 

  1. A veszélyhelyzet kihirdetéséről szóló 478/2020. (XI. 3.) kormányrendelet alapján a szakképzésért felelős miniszter egyedi határozatot hozott az élet-és vagyonbiztonságot veszélyeztető tömeges megbetegedést okozó világjárvány következményeinek elhárítására.

 

  1. Jelen dokumentum célja, hogy a miniszteri határozattal összhangban összefoglalja a Budapesti Gazdasági SZC Budai Technikum számára a 2020/2021-es tanévre vonatkozó intézkedések lebonyolítását.

 

  1. Elsődleges szempontként a szakképzésben részt vevő személyek élet-, egészség-, személyi, vagyon- és jogbiztonságának védelmét, a szakképzés folyamatosságának és az intézményi működés stabilitásának garantálását, valamint a koronavírus világjárvány továbbterjedésének megelőzését vesszük

 

  1. A szakképző intézmény kiemelt feladata és kötelessége a járványügyi készültséget kezelő intézményi intézkedési terv folyamatos aktualizálása – szükség esetén az intézményen belüli eltérő járványügyi helyzetet is figyelembe véve.

 

1.     A szakképző intézmény feladatainak ellátásához szükséges egészségügyi szempontból biztonságos környezet kialakítása

  • Az egészség megőrzését célzó intézkedések, jogszabályok, kiadott útmutatások, irányelvek betartása mindenki számára kötelező. Ez magában foglalja a gyakori szappanos kézmosást vagy alkoholos kézfertőtlenítést, a köhögési etikett betartását, illetve az arc felesleges érintésének kerülését, valamint a szájat és az orrot eltakaró eszköz (továbbiakban: maszk) használatára vonatkozó szabályok betartását.
  • A szakképző intézmény épületét, rendezvényeit, foglalkozásait kizárólag a járványügyi készültségi időszak védelmi intézkedéseiről szóló 431/2020. (IX. 18.) Korm. rendelet 5. § (1) bekezdésében meghatározott, egészséges, koronavírus megbetegedés tüneteit nem mutató személy látogathatja. A megbetegedés jellemző tüneteit az 1. számú melléklet tartalmazza.
  • A jogszabályi rendelkezéseknek megfelelően a szakképző intézmény épületébe való belépéskor lázmérés kötelező mind a tanulók, képzésben részt vevők, mind az oktatók és az intézmény más alkalmazottai tekintetében.
  • Amennyiben valakinél az országos tisztifőorvos által határozatban meghatározottnál (37,8 C0) magasabb testhőmérséklet, vagy a fertőzésre utaló más jellemző tünet jelentkezik, az intézménybe nem léphet be. 37,8 C0 feletti testhőmérséklet esetén az első mérés után 10 perc elteltével megismételjük a mérést. Azon nagykorú személynek, akin tünetek figyelhetők meg haladéktalanul otthonába kell távoznia és a háziorvosával a kapcsolatot
  • Ha a tünetek kiskorú tanulónál jelentkeznek, a szülőt vagy törvényes képviselőt haladéktalanul értesítjük, illetve – amennyiben a tanuló otthonába jutása azonnal nem megoldható, elkülönítjük a 33-as terembe a szülő megérkezéséig vagy intézkedéséig. Felügyeletet biztosítunk. Az azonosított kontaktokat elkülönítjük, és életkoruknak megfelelően tájékoztatjuk.

 

  • A megfelelő fizikai távolság betartása az intézmény területén belül, továbbá az iskolába belépéskor rendkívül fontos a vírus továbbterjedésének megakadályozásában. A sorban állás szabályait figyelembe véve a várakozók között 1,5 méteres távolságot kell tartani, amelyet jól látható jelzéssel, felfestéssel biztosítottuk a büfében és az irodákban. A 1,5 méteres távolság kötelező betartására fokozottan figyelünk a belépéskor és a kötelező testhőmérséklet mérés során
  • Az intézményen belül a biztonságos 1,5 méter távolságtartás nem mindig tartható be az épület adottságai miatt, ezért a szájmaszk viselése az osztálytermekben, a folyosókon, a mellékhelyiségekben tanár és diák számára egyaránt kötelező.
  • A szakképző intézmény folyosóin tájékoztató plakátokat helyeztünk ki az alapvető betartandó higiéniai szabályokról (kézfertőtlenítés, szájmaszk viselése), a mosdókban plakát mutatja be a helyes kézmosás lépéseit.
  • Ügyintézés céljából az iskolánkba látogató személyek számára a szájmaszk viselése kötelező.
  • A folyosókon, a bejárati kapuknál és a tantermekben kézfertőtlenítő flakonokat, ill. készülékeket helyeztünk ki, amelyeket a takarítók rendszeresen ellenőriznek és utántöltenek.
  • Az intézmény fokozottan ügyel minden helyiségének tisztaságára, megfelelő (virucid) kézfertőtlenítő szerek, valamint szintén virucid hatású felületfertőtlenítő szerek és takarítószerek használatára. A termekben a felületfertőtlenítést és szellőztetést biztosított. A virucid hatású fertőtlenítőszerek minden esetben a gyártó által magyar nyelven feltüntetett használati utasítás szerint, megfelelő koncentrációban és megfelelő behatási idővel kerülnek felhasználásra. A megfelelő kéz- és felületfertőtlenítő szerek folyamatos rendelkezésre állásáról, beszerzéséről gondoskodunk. Ennek dokumentálását, ellenőrzését a gondnok vezetésével rendszeresen végrehajtjuk.
  • A gyakran érintett felületeket rendszeresen kétóránkéntfertőtleníti a takarító személyzet (ajtókilincsek, kapcsolók, fogantyúk, korlátok). A számítógépek billentyűzetének, a kávégépek, mikrohullámú sütők, adagolók, kancsók rendszeres tisztítása és fertőtlenítése virucid fertőtlenítőszerrel történik. Ennek dokumentálását, ellenőrzését a gondnok vezetésével rendszeresen végrehajtjuk.
  • Zárt térben az esetleges kórokozók koncentrációjának csökkentése érdekében kiemelt figyelmet fordítunk a folyamatos vagy rendszeres, fokozott intenzitású természetes szellőztetésre.
  • Az intézményben büfé és központi étkeztetés
  • A létesítmény aktuális házirendjéről, az új típusú koronavírus járvánnyal kapcsolatban tett intézkedésekről, a járvány miatti korlátozásokról, a szakképző intézménybe érkezők megfelelő tájékoztatását kapnak.
  • Kiemelten figyelünk a belső intézkedési terveink, szabályzatainkban foglaltaknak fokozott betartására és betartatására, valamint ezen szabályzatok, utasítások, intézkedési protokollok kiegészítésére és rendszeres aktualizálására a járványhelyzet alakulásához igazodva. Ennek során a vonatkozó szabályok és ágazati ajánlások megtartása mellett az intézmény vezetője, valamint a szakképzési centrum főigazgatója és kancellárja az intézményi sajátosságok figyelembevételével speciális utasításokat hozhat.

 

2.     A tanítás megszervezése

  • A jelenléti tanórák megszűntek a közismereti, szakmai elméleti oktatás és az elmélet igényes gyakorlati órákat is online módon Minden osztálynak a különböző tantárgyakhoz létrehozott Google tantermen keresztül folyik az online oktatás. A tananyag, a hiányzók adminisztrálása, a házi feladatok kiosztása a KRÉTA rendszerben is megjelenik.
  • Akinek nincs otthon internet elérése vagy megfelelő technikai eszköze, az bejöhet az iskolai gépterembe, ahol úgy szervezzük az oktatást, hogy a tanterem kapacitásának figyelembevételével a 1,5 méteres védőtávolság betartható legyen. A tanórákon részt vevő tanulók és a felügyeletet biztosító oktatók számára a maszk viselése kötelező.
  • Szükség szerint a tanulók részére délután korrepetálást, konzultációt, felzárkóztató foglalkozásokat szervezünk.
  • Az érintett termekben, géptermekben a felületfertőtlenítést a gyakran érintett felületeken biztosítjuk.
  • A szülőkkel, való folyamatos kapcsolattartás során elsősorban az elektronikus levelezést, illetve a tanulmányi rendszeren keresztül, a KRÉTA tanügyigazgatási rendszer által felajánlott lehetőségeket használjuk. Online szülői értekezleteket és fogadóórákat tartunk. Az írásos tájékoztatókat az iskola honlapján vagy az KRÉTA rendszerén belül juttatjuk el minden szülőhöz.
  • A tanulókat az osztályfőnök szintén az KRÉTÁ-n keresztül, illetve az „osztálycsoportba” eljuttatott információk révén tájékoztatja. A kommunikáció során a KRÉTA rendszerét az intézményi Google Classroom platformmal kiegészítjük. Így a beadandó dokumentumok, dolgozatok kiértékelésébe való betekintési lehetőség biztosítása is online történik.

 

3.     Szakmai gyakorlatok, gyakorlati képzések megvalósítása

  • A gyakorlat szervezésekor egyeztettünk a duális partnerekkel, akik vállalták, hogy a munkahelyeken maradéktalanul betartják az elvárásokat.
  • A gyakorlatok ideje alatt a gyakorlaton részt vevő tanulókra, oktatókra az általános higiénés rendszabályok vonatkoznak.
  • A gyakorlatokat kizárólag egészséges, koronavírus megbetegedés tüneteit nem mutató személy látogathatja. A megbetegedés jellemző tüneteit az 1. számú melléklet tartalmazza.
  • A gyakorlat helyszínén történő megjelenéskor is kötelező a testhőmérséklet mérése. A belépéshez megengedett hőmérsékletet meghaladó testhőmérséklet esetén a tanuló a gyakorlatot nem kezdheti meg. Erről a gyakorlatot vezető oktató haladéktalanul köteles a szakképző intézményt, valamint kiskorú tanuló esetén a szülőt vagy a törvényes képviselőt is értesíteni.
  • A gyakorlat megkezdése előtt kötelező a szappanos kézmosás vagy alkoholos kézfertőtlenítés, melynek feltételeit a gyakorlat helyszínén biztosítani kell. A gyakorlat során maszk viselése kötelező.
  • A gyakorlati képzés ideje alatt az oktató kiemelt feladata, hogy a helyes egyéni védőeszköz-használatot folyamatosan ellenőrizze. A 1,5 méteres védőtávolságot a gyakorlat teljes időtartama alatt lehetőség szerint biztosítani kell.
  • A gyakorlat során az eszközöket – amennyiben azt nem károsítja –virucid hatású felületfertőtlenítőszerrel rendszeresen tisztítani kell.

 

4.     A számonkérés, beszámolás rendje

  • A szóbeli számonkérés online történik a Google MEET segítségével.
  • Az írásbeli számonkérés a Google Classroom vagy egyéb platformon keresztül történik, melyeket a tanulók már hibrid oktatás során megismertek.

 

5.     Záradék

A járványügyi intézkedéseket a szakképző intézmény nevelőtestülete 2020. november 11. napján  az online módon megtartott határozatképes értekezletén elfogadta.

 

 

Budapest, 2020.11.11.

 

……………………………………..

Barta Andrea Ágnes

igazgató

 

 

A Budapesti Gazdasági SZC Budai Technikum járványügyi intézkedései 2020. október 1-től


Bevezetés

A járványügyi intézkedéseinket fenntartónk, az ITM ágazati ajánlásával összhangban, az intézményi sajátosságok figyelembevételével hoztuk meg.

Elsődleges szempont tanulóink és dolgozóink élet-, egészség-, személyi, vagyon- és jogbiztonságának védelme, az intézményi működés stabilitásának garantálása, valamint a koronavírus járvány továbbterjedésének megelőzése.

Ennek érdekében szeptember elején részletes járványügyi eljárásrendet készítettünk, amely a járványhelyzet kívánta módosításig vagy visszavonásig marad érvényben.

A módosításra a járványügyi helyzet alakulásától függően, a tapasztalatok figyelembevételével, valamint az ITM vonatkozó új utasításait követve kerülhet sor.

Az alábbi járványügyi intézkedések minden érintett számára kötelező érvényűek.

Az Intézmény diákjai a járványügyi intézkedéseket az első tanítási napon, osztályszinten megbeszélték, ill. a honlapunkon közzétesszük, és a szülőket is tájékoztatjuk.

A tanárok és technikai dolgozók megismerték az EMMI és az ITM járványügyi ajánlását.


Járványügyi intézkedések intézményünkben

 

Jelen járványügyi készültségi helyzetben az osztott munkarenden alapuló oktatási formát alkalmazzuk. Ezzel párhuzamosan felkészülünk az online tanítás – tanulás rendszerének kialakítására is, annak érdekében, hogy ha szükséges a bevezetés, az átállás zökkenőmentes legyen. Ebben a helyzetben is folyamatosan biztosítjuk majd a kiscsoportos vagy személyes konzultáció lehetőségét.

A szakképzési centrum főigazgatójának az irányításával az intézmény vezetője munkacsoportokat hozott létre:

  • digitális munkacsoport
  • oktatásszervezési munkacsoport
  • egészségügyi munkacsoport

Feladatuk: a tantermen kívüli, digitális munkarendre történő elsősorban részleges vagy teljes átállás intézményi szintű szabályrendszerének kialakítása és az intézményi szabályozásokban való megjelenítés előkészítése.


1. Digitális munkacsoport

 

Feladata: A digitális oktatás támogatása:

  • a tanulókkal, szülőkkel, pedagógusokkal és a pedagógiai munkát segítőkkel történő kapcsolattartás kereteinek és digitális támogatásának meghatározása. Az intézményen belül a digitális platformok használatát egységesítjük. A KRÉTA tanügyigazgatási rendszer által felajánlott lehetőségeket használjuk. Az írásos tájékoztatókat az iskola honlapján vagy az KRÉTA rendszerén belül juttatjuk el minden szülőhöz. A tanulókat az osztályfőnök szintén az KRÉTÁ-n keresztül, illetve az „osztálycsoportba” eljuttatott információk révén tájékoztatja. A kommunikáció során a KRÉTA rendszerét az intézményi Google Classroom platformmal kiegészítjük.
  • tanulási lehetőségek rendszerének és formáinak meghatározása. Az intézményi Google Classroom platformot
  • a rendelkezésre álló infrastruktúra (technikai eszközök és azok állapota, internetelérés, kölcsönözhető eszközök és azok állapota, használt ingyenes és előfizetett szolgáltatások köre, lakhatási körülmények) aktuális állapota felmérésének rendjének kialakítása, beavatkozási területek, lehetőségek meghatározása. A felmérés kiterjed az intézményre, a pedagógusokra és a tanulókra is.
  • az oktatók támogatása digitális módszertan alkalmazása során. A munkacsoport tagjai támogatják a digitális oktatói munkát.


2. Oktatásszervezési munkacsoport

 

Feladata: Az oktatás kontakt és online formáinak a megszervezése.

  • az osztályokat a járványügyi elvárások betartásával helyeztük el. Az államtitkárság iránymutatásának 2.3. pontját betartva, amely szerint: „Amennyiben a 1,5 méteres védőtávolság nem tartható, a tantermi tanórákon a tanulói létszám csökkentése, megosztása megvalósítható úgy is, hogy a tanulóknak csoportonként, felváltva a tanítás egy része online módon, önálló otthoni felkészüléssel projektfeladatok kiadásával szervezhető meg.”, osztott munkaformára épülő digitális munkarendet alakítottunk ki, ezzel csökkentve a nagy tanulólétszámokat. Az „A” héten minden osztály névsor szerinti első fele jön iskolába és részesül órarend szerinti kontakt oktatásban, a többiek otthon tanulnak online. A „B” héten az osztályok névsor szerinti második fele jön iskolába, és részesül órarend szerinti kontakt oktatásban, a többiek pedig online oktatást kapnak.
  • olyan terembeosztást alakítottunk ki, hogy az osztályoknak vagy csoportoknak lehetőség szerint alig kelljen termet váltaniuk, vagy egy közeli terembe kelljen menniük.
  • a tornaterem és az öltözők kis mérete miatt a testnevelés órákat átszerveztük. Amíg az idő engedi, szabadtéri foglalkozásokat tartunk az iskola sportpályáján vagy az iskola környékén. Később elméleti vagy online oktatást szervezünk, vagy a tanulók otthon végzendő feladatokat kapnak.
  • a gyakorlat szervezésekor egyeztettünk a duális partnerekkel, akik vállalták, hogy a munkahelyeken maradéktalanul betartják az elvárásokat.
  • a biztonságos, ajánlott 1,5 méter távolságtartás nem mindig tartható be az épület adottságai miatt, ezért a szájmaszk viselése az osztálytermekben, a folyosókon, a mellékhelyiségekben tanár és diák számára egyaránt kötelező.
  • az étkezés rendjét átszerveztük, beosztást készítettünk az ebédelő tanulók és dolgozók számára. A kontakt oktatásban résztvevő tanulók a nagyszünetben ebédelnek (12:25 – 12:50), a digitális oktatásban részesülők 13:30-tól étkezhetnek.
  • a géptermekben a számítógépek billentyűzeteit a szünetekben fertőtlenítjük.
  • az osztálytermekben rendszeresen szellőztetünk, ha az idő megengedi, nyitott ablakoknál, egyébként nyitott ajtónál folyik a tanítás.
  • a tanári ügyeletet úgy alakítottuk át, hogy az épület minden részében figyeljék kollégáink, hogy ne alakuljon ki tanulói csoportosulás.
  • online szülői értekezletet tartunk, illetve a szülőkkel a kapcsolattartás elsődleges formája is digitális.
  • ügyintézés céljából az iskolánkba látogató személyek számára a szájmaszk viselése kötelező.


3. Egészségügyi munkacsoport

 

Feladata: Az épülettel kapcsolatos szabályok kialakítása:

  • a folyosókon, a bejárati kapuknál és a tantermekben kézfertőtlenítő flakonokat, ill. készülékeket helyeztünk ki, amelyeket a takarítók rendszeresen ellenőriznek és utántöltenek.
  • az iskola folyosóin tájékoztató plakátokat helyeztünk ki az alapvető betartandó higiéniai szabályokról (kézfertőtlenítés, szájmaszk viselése), a mosdókban plakát mutatja be a helyes kézmosás lépéseit.
  • az iskola épületében a tanév megkezdése előtt átfogó nagytakarítást végeztünk, az épületet fertőtlenítettük.
  • a napi szintű takarítás tartalmazza a felmosást, a felületek fertőtlenítését (asztalok, kilincsek) a mosdók fertőtlenítő takarítását. A felmosáshoz, fertőtlenítéshez virucid hatóanyagú szereket
  • a gyakran érintett felületeket ajtókilincsek, korlátok rendszeresen – legalább kétóránként – fertőtlenítjük.
  • a mosdókban és az ebédlőben kézfertőtlenítő szappant raktunk ki.
  • érintésmentes lázmérőket szereztünk be, és október 1-től az iskolába belépők részére kötelező a lázmérésen való részvétel. 37,8 C0 feletti testhőmérséklet esetén 10 perc elteltével megismételjük a mérést. Amennyiben akkor is magas a belépő testhőmérséklete a kiskorúakat elkülönítjük a szülő a megérkezéséig, a nagykorúakat nem engedjük belépni az épületbe.
  • a beteg tanuló, ill. dolgozó elkülönítésére szolgáló helyünk a harmadik emeleten, a volt diákválalkozás terme. Felügyeletet biztosítunk, hozzátartozót értesítünk. Az azonosított kontaktokat elkülönítjük, és életkoruknak megfelelően tájékoztatjuk. Az igazgatóhelyettesek a hivatalos jelentési kötelezettségnek a szakképzési centrum felé maradéktalanul eleget tesznek.
  • a központilag meghozott járványügyi szabályok iskolai alkalmazásának rendje, így különösen a külföldről vagy országon belül fertőzéskockázatú helyről hazatérők karanténjára és szűrésére, tesztelésére vonatkozó szabályok.


Járványügyi intézkedések a tanulók számára

 

  • A tanítási órákon kizárólag egészséges, tüneteket nem mutató tanuló, illetve oktató vehet részt. A megbetegedésről az iskolát haladéktalanul tájékoztatni kell.
  • Az iskola bejáratainál belépéskor mindenki köteles a kezét fertőtleníteni. A belépést pedagógusok és technikai dolgozók felügyelik napi beosztás szerint.
  • Az Intézménybe történő belépés is kizárólag szájmaszkban történhet.
  • A 1,5 méteres védőtávolság az iskola falai között, az összességében közel 500 főt számláló tanuló, pedagógus és egyéb dolgozói létszám együttes bent tartózkodása és mozgása esetén nem biztosítható, ezért a zárt közösségi terekben, a folyosókon, valamint a büfében és az ebédlőben való sorban álláskor kötelezővé tesszük a szájmaszk használatát az iskolában tartózkodó minden tanuló és dolgozó számára.
  • A szájmaszkok folyamatos biztosítását azonban iskolánknak nem áll módjában vállalni.
  • A tanítási órákon minden diák csak a saját könyveit és segédeszközeit használhatja. A könyvek és segédeszközök kölcsön adása, egymás közötti cseréje tilos.
  • Diákjainkat arra kérjük, hogy saját és társaik egészségének megóvása érdekében, lehetőleg érkezéskor és távozáskor se csoportosuljanak, az óraközi szüneteket lehetőleg a kijelölt, szellőztetett tantermükben töltsék, nagyszünetben pedig az iskola udvarán tartózkodjanak, és tartsák be a higiéniai előírásokat. Ez magában foglalja a gyakori szappanos kézmosást vagy alkoholos kézfertőtlenítést, az arc felesleges érintésének kerülését, a köhögési etikett, valamint a szájmaszk használatára vonatkozó szabályok betartását.


Előírások, kérések a szülők számára a járványügyi veszélyhelyzetben

 

 Kérjük, hogy töltsék ki és mielőbb küldjék vissza az osztályfőnöknek a járványügyi kérdőívet.

  • Lázas, beteg gyereket ne engedjenek iskolába! A megbetegedésről azonnal tájékoztassák az iskolát (osztályfőnök, iskolatitkár)!
  • A szülő köteles az iskolát értesíteni, ha gyermekénél koronavírus-gyanú vagy igazolt fertőzés áll fenn.
  • Amennyiben gyermeküknél a koronavírus-fertőzés tüneteit észlelik, a Nemzeti Népegészségügyi Központ aktuális eljárásrendje alapján gondoskodjanak orvosi vizsgálatról! (Az ITM ágazati ajánlásának 1. sz. mellékletét a tünetekről levelünk végén olvashatják.)
  • A tanárokkal és az iskolavezetéssel elektronikus levelezéssel (e-napló, osztálycsoportok) vagy telefonon tartsák folyamatosan a kapcsolatot!
  • Ügyintézés céljából az iskolánkba látogató szülőknek a szájmaszk viselése kötelező.
  • Kérjük, biztosítsák napi szinten gyermekük számára a szájmaszkot. A szájmaszkok folyamatos biztosítását iskolánknak nem áll módjában vállalni.
  • A szülők támogatását kérjük abban is, hogy gyermekük számára napi szinten biztosítsanak egy ún. tisztasági csomagot kisebb kiszerelésű, vírusölő kézfertőtlenítő géllel, papírzsebkendővel, amit a diák szükség esetén bármikor használni tud.

A járványügyi protokoll előírásainak betartása mindannyiunk közös érdeke és felelőssége. Nagy fegyelmezettséget, türelmet és odafigyelést igényel a diákoktól, szülőktől és az iskola minden dolgozójától.


Az Innovációs és Technológiai Minisztérium Ágazati ajánlás a szakképzés egészségügyi válsághelyzet során történő megszervezéséhez című dokumentumának 1. számú melléklete

 

TILOS az intézmény területére belépnie és ott tartózkodnia annak a tanulónak/dolgozónak, akinek új típusú koronavírus fertőzésre jellemző tünetei vannak, vagy a megelőző három napban tapasztalt magán ilyen tüneteket:

  • köhögés;
  • nehézlégzés, légszomj;
  • láz;
  • hidegrázás;
  • izomfájdalom;
  • torokfájás;
  • újonnan kialakult ízérzés- vagy szaglászavar.

A lista nem sorol fel minden lehetséges tünetet, egyéb, kevésbé gyakori tünetekről is beszámoltak a vírusfertőzéssel kapcsolatban, ideértve olyan tüneteket, mint például:

  • émelygés,
  • hányás és/vagy
  • hasmenés.

Amennyiben valaki ilyen tüneteket észlel magán, haladéktalanul hívja fel háziorvosát, és kövesse az utasításait.

Vigyázzunk magunkra! Vigyázzunk egymásra!


A Budapesti Gazdasági SZC Budai Technikum járványügyi intézkedései 2020. szeptember 1-től


Bevezetés

A járványügyi intézkedéseinket fenntartónk, az ITM ágazati ajánlásával összhangban, az intézményi sajátosságok figyelembevételével hoztuk meg.

Elsődleges szempont tanulóink és dolgozóink élet-, egészség-, személyi, vagyon- és jogbiztonságának védelme, az intézményi működés stabilitásának garantálása, valamint a koronavírus járvány továbbterjedésének megelőzése.

Ennek érdekében szeptember elején részletes járványügyi eljárásrendet készítettünk, amely a járványhelyzet kívánta módosításig vagy visszavonásig marad érvényben.

A módosításra a járványügyi helyzet alakulásától függően, a tapasztalatok figyelembevételével, valamint az ITM vonatkozó új utasításait követve kerülhet sor.

Az alábbi járványügyi intézkedések minden érintett számára kötelező érvényűek.

Az Intézmény diákjai a járványügyi intézkedéseket az első tanítási napon, osztályszinten megbeszélték, ill. a honlapunkon közzétesszük, és a szülőket is tájékoztatjuk.

A tanárok és technikai dolgozók megismerték az EMMI és az ITM járványügyi ajánlását.


Járványügyi intézkedések intézményünkben

 

Jelen járványügyi készültségi helyzetben elsődlegesen a jelenléti oktatási formát alkalmazzuk. Ezzel párhuzamosan felkészülünk az online tanítás – tanulás rendszerének kialakítására is, annak érdekében, hogy ha szükséges a bevezetés, az átállás zökkenőmentes legyen. Ebben a helyzetben is folyamatosan biztosítjuk majd a kiscsoportos vagy személyes konzultáció lehetőségét.

A szakképzési centrum főigazgatójának az irányításával az intézmény vezetője munkacsoportokat hozott létre:

  • digitális munkacsoport
  • oktatásszervezési munkacsoport
  • egészségügyi munkacsoport

Feladatuk: a tantermen kívüli, digitális munkarendre történő elsősorban részleges vagy teljes átállás intézményi szintű szabályrendszerének kialakítása és az intézményi szabályozásokban való megjelenítés előkészítése.


1. Digitális munkacsoport

 

Feladata: A digitális oktatás támogatása:

  • a tanulókkal, szülőkkel, pedagógusokkal és a pedagógiai munkát segítőkkel történő kapcsolattartás kereteinek és digitális támogatásának meghatározása. Az intézményen belül a digitális platformok használatát egységesítjük. A KRÉTA tanügyigazgatási rendszer által felajánlott lehetőségeket használjuk. Az írásos tájékoztatókat az iskola honlapján vagy az KRÉTA rendszerén belül juttatjuk el minden szülőhöz. A tanulókat az osztályfőnök szintén az KRÉTÁ-n keresztül, illetve az „osztálycsoportba” eljuttatott információk révén tájékoztatja. A kommunikáció során a KRÉTA rendszerét az intézményi Google Classroom platformmal kiegészítjük.
  • tanulási lehetőségek rendszerének és formáinak meghatározása. Az intézményi Google Classroom platformot
  • a rendelkezésre álló infrastruktúra (technikai eszközök és azok állapota, internetelérés, kölcsönözhető eszközök és azok állapota, használt ingyenes és előfizetett szolgáltatások köre, lakhatási körülmények) aktuális állapota felmérésének rendjének kialakítása, beavatkozási területek, lehetőségek meghatározása. A felmérés kiterjed az intézményre, a pedagógusokra és a tanulókra is.
  • az oktatók támogatása digitális módszertan alkalmazása során. A munkacsoport tagjai támogatják a digitális oktatói munkát.


2. Oktatásszervezési munkacsoport

 

Feladata: Az oktatás kontakt és online formáinak a megszervezése.

  • az osztályokat a járványügyi elvárások betartásával helyeztük el. Részleges digitális munkarend alakítottunk ki, csökkentsük szükség szerint a nagy tanulólétszámokat. A munkahét meghatározott napján egy adott évfolyam digitális, online oktatásban vesz részt. Az átállás 09.14-től indul.
  • olyan terembeosztást alakítottunk ki, hogy az osztályoknak vagy csoportoknak lehetőség szerint alig kelljen termet váltaniuk, vagy egy közeli terembe kelljen menniük.
  • a tornaterem és az öltözők kis mérete miatt a testnevelés órákat átszerveztük. Amíg az idő engedi, szabadtéri foglalkozásokat tartunk az iskola környékén, mint például a Gesztenyés-park, Vérmező, Sashegy stb.. Később elméleti vagy online oktatást szervezünk, vagy a tanulók otthon végzendő feladatokat kapnak.
  • a gyakorlat szervezésekor egyeztettünk a duális partnerekkel, akik vállalták, hogy a munkahelyeken maradéktalanul betartják az elvárásokat.
  • a biztonságos, ajánlott 1,5 méter távolságtartás nem mindig tartható be az épület adottságai miatt, ezért a szájmaszk viselése a folyosókon, a mellékhelyiségekben tanár és diák számára egyaránt kötelező, az osztálytermekben ajánlott.
  • az étkezés rendjét átszerveztük, beosztást készítettünk az ebédelő tanulók és dolgozók számára.
  • a géptermekben a számítógépek billentyűzeteit a szünetekben fertőtlenítjük.
  • az osztálytermekben rendszeresen szellőztetünk, ha az idő megengedi, nyitott ablakoknál, egyébként nyitott ajtónál folyik a tanítás.
  • a tanári ügyeletet úgy alakítottuk át, hogy az épület minden részében figyeljék kollégáink, hogy ne alakuljon ki tanulói csoportosulás.
  • online szülői értekezletet tartunk a 10-12. évfolyamon, illetve a szülőkkel a kapcsolattartás elsődleges formája is digitális. Csak 9. évfolyamon lévő szülő értekezlet lesz személyes, de nem egységes időpontban.
  • ügyintézés céljából az iskolánkba látogató személyek számára a szájmaszk viselése kötelező. (Előzetes egyeztetés alapján).


3. Egészségügyi munkacsoport

 

Feladata: Az épülettel kapcsolatos szabályok kialakítása:

  • a folyosókon, a bejárati kapuknál és a tantermekben kézfertőtlenítő flakonokat, ill. készülékeket helyeztünk ki, amelyeket a takarítók rendszeresen ellenőriznek és utántöltenek.
  • az iskola folyosóin tájékoztató plakátokat helyeztünk ki az alapvető betartandó higiéniai szabályokról (kézfertőtlenítés, szájmaszk viselése), a mosdókban plakát mutatja be a helyes kézmosás lépéseit.
  • az iskola épületében a tanév megkezdése előtt átfogó nagytakarítást végeztünk, az épületet fertőtlenítettük.
  • a napi szintű takarítás tartalmazza a felmosást, a felületek fertőtlenítését (asztalok, kilincsek) a mosdók fertőtlenítő takarítását. A felmosáshoz, fertőtlenítéshez virucid hatóanyagú szereket
  • a gyakran érintett felületeket ajtókilincsek, korlátok rendszeresen – legalább kétóránként – fertőtlenítjük.
  • a mosdókban és az ebédlőben kézfertőtlenítő szappant raktunk ki.
  • érintésmentes lázmérőket szereztünk be.
  • a beteg tanuló, ill. dolgozó elkülönítésére kerül. Felügyeletet biztosítunk, hozzátartozót értesítünk. Az azonosított kontaktokat elkülönítjük, és életkoruknak megfelelően tájékoztatjuk. Az igazgatóhelyettesek a hivatalos jelentési kötelezettségnek a szakképzési centrum felé maradéktalanul eleget tesznek.
  • a központilag meghozott járványügyi szabályok iskolai alkalmazásának rendje, így különösen a külföldről vagy országon belül fertőzéskockázatú helyről hazatérők karanténjára és szűrésére, tesztelésére vonatkozó szabályok.


Járványügyi intézkedések a tanulók számára

 

  • A tanítási órákon kizárólag egészséges, tüneteket nem mutató tanuló, illetve oktató vehet részt. A megbetegedésről az iskolát haladéktalanul tájékoztatni kell.
  • Az iskola bejáratainál belépéskor mindenki köteles a kezét fertőtleníteni. A belépést pedagógusok és technikai dolgozók felügyelik napi beosztás szerint.
  • Az Intézménybe történő belépés is kizárólag szájmaszkban történhet.
  • A 1,5 méteres védőtávolság az iskola falai között, az összes tanuló, pedagógus és egyéb dolgozói létszám együttes bent tartózkodása és mozgása esetén nem biztosítható, ezért a zárt közösségi terekben, a folyosókon, valamint a büfében és az ebédlőben való sorban álláskor kötelezővé tesszük a szájmaszk használatát az iskolában tartózkodó minden tanuló és dolgozó számára.
  • A szájmaszkok folyamatos biztosítását azonban iskolánknak nem áll módjában vállalni.
  • A tanítási órákon minden diák csak a saját könyveit és segédeszközeit használhatja. A könyvek és segédeszközök kölcsön adása, egymás közötti cseréje tilos.
  • Diákjainkat arra kérjük, hogy saját és társaik egészségének megóvása érdekében, lehetőleg érkezéskor és távozáskor se csoportosuljanak, az óraközi szüneteket lehetőleg a kijelölt, szellőztetett tantermükben töltsék, nagyszünetben pedig az iskola udvarán tartózkodjanak, és tartsák be a higiéniai előírásokat. Ez magában foglalja a gyakori szappanos kézmosást vagy alkoholos kézfertőtlenítést, az arc felesleges érintésének kerülését, a köhögési etikett, valamint a szájmaszk használatára vonatkozó szabályok betartását.


Előírások, kérések a szülők számára a járványügyi veszélyhelyzetben

 

Kérjük, hogy töltsék ki és mielőbb küldjék vissza az osztályfőnöknek a járványügyi kérdőívet.

  • Lázas, beteg gyereket ne engedjenek iskolába! A megbetegedésről azonnal tájékoztassák az iskolát (osztályfőnök, iskolatitkár)!
  • A szülő köteles az iskolát értesíteni, ha gyermekénél koronavírus-gyanú vagy igazolt fertőzés áll fenn.
  • Amennyiben gyermeküknél a koronavírus-fertőzés tüneteit észlelik, a Nemzeti Népegészségügyi Központ aktuális eljárásrendje alapján gondoskodjanak orvosi vizsgálatról! (Az ITM ágazati ajánlásának 1. sz. mellékletét a tünetekről levelünk végén olvashatják.)
  • A tanárokkal és az iskolavezetéssel elektronikus levelezéssel (e-napló, osztálycsoportok) vagy telefonon tartsák folyamatosan a kapcsolatot!
  • Ügyintézés céljából az iskolánkba látogató szülőknek a szájmaszk viselése kötelező.
  • Kérjük, biztosítsák napi szinten gyermekük számára a szájmaszkot. A szájmaszkok folyamatos biztosítását iskolánknak nem áll módjában vállalni.
  • A szülők támogatását kérjük abban is, hogy gyermekük számára napi szinten biztosítsanak egy ún. tisztasági csomagot kisebb kiszerelésű, vírusölő kézfertőtlenítő géllel, papírzsebkendővel, amit a diák szükség esetén bármikor használni tud.

A járványügyi protokoll előírásainak betartása mindannyiunk közös érdeke és felelőssége. Nagy fegyelmezettséget, türelmet és odafigyelést igényel a diákoktól, szülőktől és az iskola minden dolgozójától.


Az Innovációs és Technológiai Minisztérium Ágazati ajánlás a szakképzés egészségügyi válsághelyzet során történő megszervezéséhez című dokumentumának 1. számú melléklete

 

TILOS az intézmény területére belépnie és ott tartózkodnia annak a tanulónak/dolgozónak, akinek új típusú koronavírus fertőzésre jellemző tünetei vannak, vagy a megelőző három napban tapasztalt magán ilyen tüneteket:

  • köhögés;
  • nehézlégzés, légszomj;
  • láz;
  • hidegrázás;
  • izomfájdalom;
  • torokfájás;
  • újonnan kialakult ízérzés- vagy szaglászavar.

A lista nem sorol fel minden lehetséges tünetet, egyéb, kevésbé gyakori tünetekről is beszámoltak a vírusfertőzéssel kapcsolatban, ideértve olyan tüneteket, mint például:

  • émelygés,
  • hányás és/vagy
  • hasmenés.

Amennyiben valaki ilyen tüneteket észlel magán, haladéktalanul hívja fel háziorvosát, és kövesse az utasításait.

Vigyázzunk magunkra! Vigyázzunk egymásra!

Leave a Reply